N 489 / 23.11.2015 г.
Снимката е от личния архив на Иван Георгиев Петров – Пастрамара, по това време е активен Ремсист, изключен от Видинската гимназия и изпратен в лагер с.Гиген.
Иван Георгиев Петров р.22.10.1922г.-п.1990г.
Благодарности на Рачо /Рангел, Архангел/ Петков Томов р. 22.08.1926 г. за помощта която ми оказа за изясняване на хората от снимката и някой моменти от това време.
Да е жив и здрав още дълги години и да напише спомени за село Бела.
СНИМКАТА
Първи ред: прави от ляво на дясно
- Атанас Георгиев Иванов /Таско/ – брат на Йоната.
- Асен Кирилов Тодоров / брат на поп Спас, учил в Белоградчик до 5-ти клас, бил е магазинер на кооперацията в с.Бела /
- Георги Иванов- Ванкин , по майка защото баща му е убит 1913 год. С очила /носи очила/ и за това служи в Трудови войски. В театралната трупа на селото играе предимно комедийни роли /равен на Георги Парцалев/. Бил е партиен член, кмет на селото и т.н.
!!! На Георги майка му /Ванка/ Иванка Иванова Савова е от с.Калугер и е дъщеря на загиналия 1902 год. за освобождаването на Македония Иван Савов. но за това по късно.
Втори ред: от ляво на дясно
-
Ангел Балакчийски – учат заедно във Видин, изключват ги от гимназията, по късно Иван завършва, а Ангел не. Ангел е касиер на кооперацията, а Деди /Никола/ магазинер. По късно става счетоводител в МТС Димово. Женен е за сестра на Лозан Стрелков от с. Скомля, който по късно го мести в гр.София.
2. Иван Георгиев Петров / Снимката е от неговия архив./
По предположение на Рачо, грамофона е взет от Костадина Василева Костова/Дина/, която е съседка, роднина и приятелка на сестрата на Иван/той има сестра Иванка, негова близначка/. Двете умират от туберколоза през 1944г.
Спомени на Рачо за Р.М.С и дейността и преди 1944г.
След потушаването на Септемврийското въстание през 1923 г. Партията е забранена. Около 1938/39 година в Бела се изгражда група на Р.Б.к./Работническа Партия комунисти/ секретар на която е Петър Александров Тодоров /Петър Найдин/. В нея членуват Иван Каменовски, Пешо Иванов, Георги Иванов, Милко Младенов, Киро Коравски и др. Групата развива известна деиност по време на Соболевата акция. За тази дейност Петър Александров е интерниран в с.Ардино /Родопите/, а Милко Младенов в Свети Врач. Около 1940 година се създава и Р.М.С., секретар на която е Игнат Антов Якимов. В Р.М.С. членуват Георги Стоянов, Петър Георгиев – касиер, Любен Стоянов, Цоло Митов, Панко Спасов и др. След обявяване на курса на въоръжената борба, партийната и ремсовата организация почти се саморазпускат. Като изключим дейността на Пешо Иванов Лишков при когото се укриват братята Иван и Петър Башлийски партизани от село Скомля, друга дейност почти няма.
Младежи изпратени в концлагери:
При кметуването на Мико Йосифов такива няма. При кмета Георги Миков в лагери са пратени Камен Иванов Каменов, Кирил Петров Дановски, Ангел Стоянов Балакчийски, Иван Георгиев Пастрамара и Рангел Лозанов Бонджов.
Една книга от библиотеката на Иван, със загадъчен надпис „ГРУПАТА АЛЕКСАНДРОВО“
Който знае нещо повече за тази група – да пише.
„Библиотека Комунистически Интернационал N 35“
Тезиси и Резолюции на Третия Комунистически Интернационал
Изпълнителният комитет на Комунистическият Интернационал:
За България: Попов
Москва, 17 Юли 1921 година.
ИНФОРМАЦИЯ!!!
КНИГА за МАКСИМ ГОРКИ
Превод Георги Бакалов
Издание на С.Вайсберг
Печатница Балев – Видин – 1904 година.
23.11.2015 год. IBSBela