No 501 / 11.12.2015 г.
Надявам се сведенията в тази книжка да са сходни и за Белоградчишка околия, като две съседни околий, а Белската община, като сеседна на Макрешка община. Белското и Острокапското землище са съседни на Макрешкото землище и се надявам изследванията на картофите в Кулско да отговарят, като резултати или да са сходни до голяма степен с тези в Белоградчишка околия.
Разпространение:
По величина на засятата с картофи площ. Кулска околия заема второ място / след Белоградчишка околия/ във Врачанска област/.
Таблица 2, показва площите 1927 – 1936 г.
Цялата книжка
ИЗСЛЕДВАНИЯ ВЪРХУ КАРТОФИТЕ В КУЛСКО – 1938 г.
ЙОТО НИКОЛОВ
С встъпителна статия от проф. Ив.Странски
KARTOFELUNTERSUCHUNGEN IM BEZIRK KULA
IOTO NIKOLOFF
MIT EINEM VORWORT VON PROF. IV. STRANSKI
Видин- VIDIN – 1938 г.
Работническа печатница „Панталей Конев“ – Видин
/На г-н проф. Младенов от автора/
Картофите в България-от проф. Иван Странски
„Наред с чуждите сортове, желателно е да се изучат и местните сортове, които и не са толкова много. От това гледище изучаването на Йото Николов, колкото и малък принос да изглежда че е, има голямо значение и ние го приветствуваме за голямото търпение и за голямото желание да работи, макар и в крайно неблагоприятна обстановка.“
ПРЕДВАРИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ
Картофите / Solanum Tuberosum L./
Йото Николов – Ръководител на Допълнителното земеделско училище в с.Грамада, Кулска околия. Съдействие на проучването от проф. Иван Странски, Хр.Казаски, проф. д-р Ст.Младенов.
Картофи – барбой /патати/ – Ръководство по земеделие на Стефан Захариев
„Специално за Кулска околия събраните от нас сведения сочат западен произход на отглежданите в тоя край картофи. …Това е станало около 1840 година. Най-широко разпространеният сорт „Месечари“ е пренесен през 1886 г. от Унгария“
Имена: кромпир, барабой, картоф, кромпил, компир…
Произход от южнонемски – Проф. Ст.Младенов
Немски – Kartoffel – картоф : Endäpfel- земна ябълка : Grundbirne /n/- почвени , земни круши
Френски – pommes de terre – земни ябълки
Италиански – tartuffoli – картоф
Сортове: Месечари /Бели картофи/, Жълти картофи /Свински картофи/, Сини картофи, Жълти босчати, Цилиндрични жълти, Яйцевидни….
Месечари-Messetschari, Жълти картофи-Jelti kartofi, Сини картофи-Sini kartofi, Жълти босчати-Jelti bostschati, Пишляци-Pischliazi
Агрономски картофи, Розови картофи, Бели/яйцевидни и обли/ картофи, Бели/свински/ картофи, Карминеночервени картофи, Бели картофи със сини петна и сини очи.
Zusammenfassung
*Иван Тодоров Странски р.гр.Сливен 18.04.1886– п.гр.София 29.10.1959
През 1921 г. към Софийския университет е открит Агрономически факултет. Дотогава агрономи за България се обучавали в чужбина.1 Един от създателите на факултета е Иван Тодоров Странски (1886–1959), който от 1927 г. е професор, а от 1936 г. – академик. Студентите по “агрономство” в открития факултет са получавали знания и по “земеделска машинария”, в която се включвало всичко – от мотика, сърп, рало, же- лезен плуг, пръскачки и др., до парен локомобил и мотори.
ИНФОРМАЦИЯ!!!
Трудова книжка
ТКЗС „ЦОЛО“ село Бела
Ангелина Николова Борисова / Ангелина Василева Матеева/ – 1951 г.
-
Ангелина Василева Матеева р.с.Бела 31.03.1933 година.
Бригадир: Никола Ненов
Бригадир: В.Николов
11.12.2015 год. IBSBela