No 524/26.01.2016 г.
ПРОДЪЛЖЕНИЕ
Част XIV – Хляб
-
Старите обитатели са употреблявали царевичен, ръжен и рядко пшеничен хляб.
2. а.Св.Петка, б. Колач
3. Под….. се кваса в кокурузено брашно. Замесва се брашното и се остава да втасова. Намесва се и се пече в чирапня с жаравата на подвръшник или пък във фурна.
4.Хлябът се меси за 2 до 3 дена.
XV. Пития
-
Най-употребявани са вино и джиброва ракия.
-
Най напред са са подавали ракия в пльоска, а после вино в бъклица. При калеск… само вино.
XVI. Празници
1……………………………
2. Светци се служат на: Петковден, Димитровден, Рангеловден, Св.Никола, Св.Васил и Ивановден. За есенните светци се коля овца, а за зимните риба и свиня.
3. Месят колачи ….. жените. Свешеник отслужва.
4. За здраве на по-младите при нужда са хващали обряди. За добитъка се меси на Бъдни вечер и Герговден.
5. Няма.
XVII. Хора, Седенки
- Хора всеки Неделен и Празничен ден, с изключение на Великите пости. Седенки и преденки през зимните нощи, като се вари кокуруз или тиква.
XVIII. Приставания
-
Влачение е имало в старо време, при което са участвали и женени хора, а пристануши има сега, при които участват смо младите. Годежи стават с участието на родителите, но без свещеник.
XIX. Сватби
-
Младоженека идва с родителите и роднините си в Събота вечерта. При срещата на къщния праг са запалени свещи се дава на младоженците вода. Сутринта в Неделя при тръгване младоженците се качват в кола или каруца, като държат в ръце запалени свещи. В друга кола или на кон е старокята с уруглица. В черквата пред свещеника, старокята стои от дясно до него младоженека, булката, а до нея в ляво девера. Отдире /отзад/ кръсника държи и разменява венчилата. В къщата на младоженека, булката целува ръка на всички, дава дар който по оценка на старокята се плаща или замества с подарък.
XX. Умрело
-
Умрелия се слага в сандък и при него идват роднини и познати да палят свещ. При инасяне свещеника чете молитви, а после се слага на кола и се закарва в черквата където се опева, а от там в гробищата. Тук свещеника пак чете молитви и слагат умрелия в гроба, където свещеника, а после и всеки присъствуващ хвърля пръст върху него и казват „мир на праха му“. От там се връщат в дома на починалия и свещеника ………препълнената с всичко, което се произвежда трапеза, като най-напред се пуска бъклица с вино и вцеки да отлее малко и да каже „ бог да прости“. Наяждат се и си тръгват, като не се казва „сбогом“.
-
Три сутрини подред, жени ходят на гроба, а в първата Събота след нещастието се ходи на гроба……
ИНФОРМАЦИЯ!!!
11.09.1902 година.
Ктъстьо Юрданов /Йорданов/ – книговодител в земледелската каса гр.Кула.
26.01.2016 год. IBSBela