No 549 / 13.04.2016 г.
Марин Гергов Илиев е роден в село Бела 1906 година. Като ученик в Белоградчишкото смесено реално училище, членува в Гимнастическото Дружество „Балкански Юнак“ – Белоградчик
Членската карта на Марин
Снимка на Марин като Юнак.
Редовен член на дружеството от 1 Януари 1924 година.
Десет заповеди на ЮНАКА
1.Девизът ни единни и силни и дружно за Отечеството да стане плът от плътта ни.
2.Не забравяй, че здравите телом могат да бъдат здрави духом.
3.Постановленията на устава, дружествените принципи, пешенията на събранието, постоянството и заповедите на главатаря и ръководителя, изпълнявай точно.
4.Указвай съдействие и подкрепяй всички инициативи подети от настоятелството за постигане целите на дружеството.
5.Посещавай редовно всички гим. упражнения. Бъди внимателен и точно изпълнявай упражненията.
6.Внасяй редовно членските си вноски и всички парични задължения към дружеството.
7.Полагай братски грижи към по младите.Напътствай ги с личния си пример и им покажи, как трабва да се убажават по старите и особено заслужилите към Родината люди.
8. Обичай нашата хубава Родина . Работи непрестанно над себе си,за да и бъдеш достоен син /дъщ./
9.Бъди всякога любезен и внимателен. Името „ЮНАК“ пази и се стреми да внушиш всекимо уважение към него.
10. В дружественото събрание давай всекога свойте ценни чисто сърдечни съвети и помни, че само с общите усилия на всички могат да се постигнат прекрасните цели на дружеството.
Ученическата карта на Марин от смесеното реално училище в град Белоградчик
Смесено Реално Училище гр.Белоградчик.
Марин записва Първа Мъжка Гимназия в град Видин 1925 година.
Класен наставник: В.Рафаилов
Марин Гергов Илиев е от известна Белска мелничарска фамилия „Врачкините“. Баща му Герго Илиев Пешев и Дядо му Илио Пешев Врачкин са собственици на мелница в с.Бела
По късно Марин завършва фармация в Чехия и открива аптека.
Марин като студент.
*Марин Гергов Илиев е роден с.Бела 1906г. – п.1964г. гр.Самоков
Една снимка от времето когато е бил Юнак в Белоградчик.
ИНФОРМАЦИЯ!!!
Вестник „Здраве и Сила“ бр.4 от 1931 година
„Годишно съюзно събрание в град Белоградчик“
„ Деветнадесетото редовно годишно съюзно събрание на гимнастическите дружества ЮНАК през 1931 година се състоя в гр.Белоградчик, на 28,29 и 30 Август.“
Събранието се открива от съюзния предсдател, юнака професор Д-р Ст.Ватев.
Временно бюро:
Най-стария юнак и председател на Белоградчишкото дружество Мутавчиев и юнаците Стоян Костов-Русе и Иван Цанов – София
Същата година Юнаците участват във Венецианския събор, Италия. В хрониката се споменава, че Любен Петров от гр.Лом , като състезател в нисшия отдел уреди е получил първа награда – сребърен медал.
На 15.11.1931 г. Видинския областен съвет моли С.Ъ.С да свика всички дружества от Бдинската юнашка област и натоварва юнака Г.Стоименов да свика и ръководи събранието на Бдинската юнашка област.
12.04.2016 год. IBSBela