N 600 / 20.01.2017 г.
В пост No 547 / 01.04.2016 г. публикувах документ за учителя от село Бела, Стоян Петков. В една книга на Белската църква се е запазил надпис за Стоян Петков , годината която е отбелязана е 1871 г., учителят в село Бела е Стоян Петков……
За съжаление до сега не успях да свържа този човек с конкретна фамилия от село Бала, не открих следи за него и в Белските гробища. В документите които до сега съм открил за Белското училище и учителите които са преподавали, следи за Стоян Петков няма. Надявам се в бъдеще това да стане.
Стоян Петков се появи в книгата на Владимир Тодоров-Хиндалов, „Въстания и народни движения в предосвободителна България според новооткрити турски документи“ (София, 1929 г.).
„Изселване на Видинските българи в 1861 г.“
Оказва се че Стоян Петков заминава за Русия, с около десетина човека от селото, както пише в своите показания по-късно. Аз лично знам за хора от Балакчийската фамилия заминали за Одеса.
ПОКАЗАНИЯТА
Тези показания са дадени 1861 г., почти десет години преди надписа в църковната книга, кога точно Стоян Петков е станал учител , къде е учил за сега не се знае, но че училище в село Бела по това време има е повече от ясно – остава да се търсят документи за него.
Белската църква и разрушената камбанария.
В Историческата справка за село Бела, която се пази в Държавния Архив гр.Видин, – – написана 1967 година се споменава, че преди да е построена /1883 г./ църквата, на нейно място е имало може би нещо като параклис.
Печат на село Бела.
Показанията на Стоян Петков са взети от:
Sofia, 30 November 2016 © B.V. Toshev (Belogradchik Daily)
ИНФОРМАЦИЯ!!!
Библиотека на Белската църква.
Ръководство по Черковно пеене.
гр.Лом, Юни 1923 г. – А.Димитров
20.01.2017 г. IBSBela