N 621 / 29.03.2017 г.
„Белоградчишко Ехо“
Пролетарии от всички страни съединявайте се!
ОРГАН на ГК на БКП, ДЗС, ГНС и ГК на ОФ гр.Белоградчик
Белоградчик, 15 юни 1960 г. – брой 1
Не е ясно по каква причина но този брой излиза в цвят /Тъмно синьо/ – „изглежда е станала Голяма грешка“ , следващият брой N2 – Светло синьо, брой N 3 – светло лилав и чак в брой N 4 в редакцията се поправят – цвят Червен. Явно Червения цвят липсва. Брой N 5, 6, 7, 8 – в Синьо.
От брой N 9, последен за 1960 година и през 1961 година цвета е ЧЕРВЕН, много от вестниците са изцяло напечатани със синьо мастило но „логото“ е твърдо в Червен цвят.
1850 година
„Нашите паметници на културата“
Христо Сомов
„…Районът на гр.Белоградчик е твурде богат на такива следи – канали или други археологически и исторически следи – паметници на някогашната култура….“
„…в чертата на гр.Белоградчик такива следи се откриват в м. „Селище-разсадника“, около село Гранитово и с.Бела, а в самия град съществуват крепостни следи и от римляните…“
Авторът на тази статия също напуска гр.Белоградчик и мястото на уредник на градския музей.
Какво пише за него Проф. Борислав Тошев:
„…По някое време интересите на адв. Сомов се насочиха към историята и той взе дейно участие в изграждането на Белоградчишкия исторически музей. От това време са познати две негови книги (в съавторство), които обогатиха българската туристическа литература: „Белоградчик и Белоградчишките скали“ (с Владимир Попов, 1960 г.) и „Белоградчик (Исторически очерк)“ (с Николай Александров, 1963 г.). По някое време Сомов продаде къщата си в Белоградчик и семейството се е установило (май) в Ботевград. Не ми е известна причината за тази голяма промяна в живота на един несъмнено надарен и способен човек….“
„…Христо Иванов Сомов е роден на 10 юни 1920 г. в гр. Белоградчик. През 1948 г. той се е дипломирал по специалността „правни и държавни науки“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Преди това той е завършил с отличие Белоградчишката непълна смесена гимназия (до VI гимназиален клас), след което пак с отличие е завършил Видинската мъжка гимназия „Цар Симеон Велики“….“
Ще добавя едно оригинално писмо от Христо Сомов до неговия учител във Видинската мъжка гимназия „Цар Симеон Велики“ – Лазар Филков Лазаров / род. 1884 г. в с.Буйкочене, Кичевско-Македония/, където споменава за готов пътеводител на гр.Белоград1ик.
20.04.1960 г.
Същата година 1960 излиза „Белоградчик и белоградчишките скали“
Хр.Сомов и Вл.Попов
Малка Туристическа Библиотека
Писмото вече съм го публикувал но с грешна Фамилия – Христо Сомлев. „1921 год. Една снимка от Учителя Лазар Филков Лазаров и пещерата Магурата, Белоградчишко“
Първите четири броя на „Белоградчишко Ехо“ -промяната на цвета до Червен.
ИНФОРМАЦИЯ!!!
Белското училище:
Едно сведение от Училището в с.Горна Гноеница – 1890 година.
гл.учител: Ц.Благоев
Това сведение е на гърба на документ изпратен до гл.учител на село Бела на 8.01.1934 година от Инспекцията на Видинския учебен окръг.
Използван е документа два пъти – листа от обратната страна /т.е. чистата/
Така използвайки два пъти един лист за донесения е бил унищожаван архива от документи. В село Бела по същия начин са използвани стари документи – втори път, и е била унищожена голяма част от архива на училището. В бъдеще ще покажа и други такива документи.
От обратната страна – същия документ.
29.03.2017 год. IBSBela