N 724/30.11.2021г.
Д-р Никола Василев завършва медицина в гр. Лозана, Швейцария. Веднага след завършването е мобилизиран и участва в Първата световна война, като дружинен лекар в 42 пехотен полк. Награден е с кръст за храброст. По собствено желание работи във Френска болница лекувайки българските войници оставени в заложничество. След войната работи във военната болница в гр.Враца, като Околийски лекар в гр.Белоградчик и като ординатор в Александровска болница. Към 1930 година той е един от известните лекари в гр.София. Тук ще ви представя „Кратки животописни билижки“ за Д-р Теодоси К.Витанов, където Д-р Никола Василев изказва своите съболезнования и изтъква заслугите на Д-р Витанов от името на лекарския съюз в България. Словата са произнесени при опелото на Д-р Витанов в църквата „Св.Седмочисленици „гр.София. Публикувани са във в. Женски свят“ бр. 37 от 15.03.1930г.




Д-р Теодоси Константинов Витанов е роден на 9 Април 1861г. в гр.Трявна. Завършва медицинския факултет в гр.Киев. Работил е в гр.Видин над 30 години. Издава първото медицинско списание в България „Медицинска беседа“ над 16 години от 1894 до 1912 г. Големи са заслугите му за развитието на медицината в нашия край. Може би неговите здравни беседи, неговата неуморна обществена дейност са допринесли за решението на Никола Василев Живков – Попов, завършил Видинската гимназия през 1906 година, по късно да замине за Швейцария гр.Лозана и да завърши медицина. По късно става известния лекар: Д-р Никола Василев.

С ордена за храброст, награден в ПСВ, участва в състава на 42 пехотен полк.


ИНФОРМАЦИЯ!!!
Сава Иванов Нонов, поручик в 4 ти конен полк от конната дивизия. Снимката е изпратена за спомен на Д-р Витанов. Надпис: „На скъпите ми роднини Д-р Витанови – фронта“.


Кой е офицера със сабята. Снимка: 3 ти пехотен Бдински полк.
30.11.2021 год. IBSBela