N 631 / 31.05.2017 г.
Предговор и увод – Велко Атанасов
Шеста глава
Септемврийското Антифашистко въстание във Видински окръг. Продължаване на курса на въоръжена борба /1923 – 1925 г./
„…Във Видин са обискирани къщите на Илия Йорданов Дечев, Иван Костов Чонос и Цветан Тодоров Филипов…..“
„… На 17 Юни 1923 г. във Видин, Кула и Белоградчик се забраняват митингите и …..“
„… В плана на Окръжния комитет на партията се предвижда да се завземе най-напред властта в селата, а след това да се атакуват и завземат градовете Видин, Кула и Белоградчик….“
„…Окръжен военно-революционен комитет:
Хаим Юда Пизанти, Илия Йорданов Дечев, Крум Бъчваров, Панайот Каменов, Цветан Филипов и Д-р Христо Косовски….“
„…Районни командири:
Живко Ангелов Кръчмарски – командир на революционните сили в Белоградчивко, Рачо Попов – Командир на Кулския район, и на Крум Бъчваров е възложено общото ръководство на въстаническите сили в двете околии…“
„…Иван Коларов – командир на Акчарския район във Видинска околия, Цветан Филипов – на Видболския район / от с.Бела Рада до с.Ново село/, Георги Бондоков на Бреговския район….“
„….На Хаим Пизанти и Крум Бъчваров е възложено да съгласуват дейността на революционните сили в целия окръг, Йосив Себатай Пилоф заедно с предходните двама да поддържат връзка с ЦК на БКП т.с….“
Военнотехническа помощ:
„…Антон Иванов и Антон Недялков, членове на ЦК на БКП т.с. да оказват пряка помощ във Видински окръг.
Стефан Митев Нинов и Лука Маринов Девенски проучват къде има оръжие…
Крум Бъчваров набавя пушки от Белоградчишко, заровени са в двора на Яко Блажев във Видин, издирва оръжие на гара Воднянци укрито от Съглашението…
„…Капитан Игнат Илиев Игнатов от с.Калугер /с.Калугер е в състава на Белската община/ от състава на Видинската дружина се ангажира да помага в подготовката на въстанието…
Фелдфебел Георги Каменов от с.Търговище се ангажира да отвори оръжейния склад в Белоградчишката казарма…
Генади Георгиев Грамадски бивш команир на деветоюнската жандармерийска дружина – обещава да се включи във въстанието….“
„…Кръсто Павлов и Тодор Николов от с.Калугер по свое желание стават войници и подържат връзка с Крум Бъчваров….“
„…В края на Август в с.Ружинци в дома на Ангел Хитров – Живко Кръчмарски провежда военно съвещание , присъстват 8 районни отговорници от селата Белотинци, Ружинци, Александрово, Стакевци, Горни Лом и Белоградчик. Набелязан е план, който да завърши с атакуването на гр. Белоградчик….
В с. Макреш също е проведено съвещание, определени са районни отговорници и план за превземане на гр.Кула.
Капитан Игнат Илиев Игнатов уведомява Крум Бъчваров за план който предвижда унищожаване на елита на БКП… – 9 Септември 1923 г.
Хаим Пизанти и Йосиф Пилосов заминават за София, Антон Иванов е натоварен да провери достоверността на това съобщение…“
11 Септември 1923 г.
„… Д-р Христо Косовски, Иван Йорданов Хаджийончев, Христо Димитров Джамов и др. минават в нелегалност…
Илия Дечев, Панайот Каменов и Д-р Христо Косовски отиват в с. Александрово…
Цветан Филипов и Крум Бъчваров заминават за районите си…
Хаим Пизанти и Йосиф Пилов остават в София…
Живко Кръчмарски е предупреден и успява да се спаси от арестуване…“
12 Септември 1923 г.
Започват арести: Във Видин са арестувани – Александър Панов, Ангел Николов, Александър Ангелов, Хаим Санто Леви, д-р Коста Хижев, Соломон Вайнберг, Челеби Юда Пизанти
В Белоградчик са арестувани – Георги Пантев, Христо Костов Каменов, Иван Киров и др.
В Кула са арестувани – Борис Глишев, Климент Живков, Дото Найденов Бръмбаров, Цано Стойков Цанов, Недялко Ненов Лалов и др.
Игнат Илиев пристига с велосипед в с. Макреш /11 Септември/ и предупреждава за арести, взема се рещение „да се бяга в гората“ , арестуван е Витко Лилов….
Велко Николов от с. Александрово е ранен …“
18 Септември 19223 г.
„…Васил Коларов, Георги Димитров, Тодор Петров решават въстанието да се обяви на 22 срещу 23 Септември…
19 Септември 1923 г.
„…Сутринта с „паролата“ за въстанието във Видински окръг се завръща Йосиф Пилов , Хаим Пизанти остава на разположение на ЦК….“
21 Септември 1923 г.
„….В района на с. Макреш – с. Александрово пристигат първоначално Илия Дечев, Панайот Каменов и д-р Христо Цветков Косовски, а след това и Хаим Пизанти и Крум Бъчваров….
Йосиф Пилов донася паролата във Видин…
Петър Грънчаров, Иван Грънчаров, Александър Панов, Кочо Пантев и Йосив Пилов сформират оперативен щаб….
Александър Ангелов наскоро освободен от ареста е определен за ръководител на щаба.
След първото заседание на щаба в работилницата на Никола Пантев Петков /Кочо/ , Александър Ангелов самоволно напуска града и се укрива, за ръководител е назначен Петър Грънчаров.
Разработен е план – от с. Смърдан /Иново/ въоръжените отряди трябва да настъпят към града.
Йосиф Пилов се среща в дома на Любен Николов Порчелов с дошлите от с. Александрово Илия Дечев, Панайот Каменов и Цветан Филипов на които е предадена датата за въстанието 22 срещу 23 Септември.
Определени са 5 бойни градски групи с ръководители: 1 ва група – Александър Панов с Йосиф Пилов, 2 ра група – д-р Христо Косовски, 3 та група – Лозан Ненов, 4 та група – Иван Грънчаров, 5 та група – Генади Грамадски с жандармерийската дружина…
Крум Бъчваров разкопава укритите в дома на Яков Блажев пушки но те се оказват негодни…
Илия Дечев, Панайот Каменов и д-р Христо Косовски същата нощ заминават за с. Косово..
Цветан Филипов за района Кула – с.Буковец – с.Бела Рада ..
Любен Порчелов за с.Брегово…
В Макрешки район се провежда нелегална партийна конференция с представители на революционните комитети от Кулско, присъствуват около 20 души, между които е и Хаим Пизанти – на същата дата той се завръща от София и носи последните указания на Централния Комитет. За да избегне арестуването той слиза на гара Бела и от там още вечерта се отправя към местността „Локвите“ край село Макреш. Крум Бъчваров също успява да се завърне от Видин и да участвува в конференцията.
Най-много от участвуващите са Макрешките комунисти: Рачо Попов, Камен Петров и Никола Попиванов. Георги Георгиев Четников от с. Ружинци, Петко Стоевски от с.Грамада, Недялко Ненов от Кула, Илия Иванов и Петко Терзиев от с. Александрово и др.
Хаим Пизанти изнася информация за обявяване на въстанието.
Крум Бъчваров налага ръководството на въстанието да бъде на гара Макреш, а не във Видинска околия както е предвидено преди това.
Плана на Крум Бъчваров:
Рачо Попов да овладее гара Воднянци и да вземе голямо количество оръжие складирано там.
Асен Бъчваров заминава за с. Грамада…, Урбабинци и Цар Петрово след което се атакува Кула..
Хаим Пизанти и Крум Бъчваров действат в района на селата Макреш – Александрово…след което да се превземе окръжния център Видин…
22 Септември 1923 г.
Крум Бъчваров и Никола Попиванов на коне обикалят близките села Извор, Костичовци, Шипот, Калугер за да съобщят паролата за действие и да предупредят въоръжените групи да се съсредоточат на гара Макреш…
„…Иван Николов и Васил Манойлов самоволно отпечатват позив и го разпространяват във Видин….
На 22 Септември в 18 часа Хаим Пизанти обявява въстанието в с. Макреш.., за кмет е назначен Велко Иванов
Крум Бъчваров предвожда въоръжен отряд от с. Макреш и с. Вълчек..
23 Септември 1823 г.
От с. Извор, Шипот, Александрово и др. села се стичат хиляди въстаници на гара Макреш…. Оръжие не пристга от гара Воднянци…
Крум Бъчваров призовава въоръжените въстаници да се организират в боен отряд и да се отправят към други въоръжени центрове, а останалите да се връщат по селата и да се въоръжават на местна почва…“
23 Септември 1923 г.
Крум Бъчваров нарежда да се прекъсне ж.п. линията и телефонните връзки по посока на Видин за да се попречи на военния ешелон изпратен от Видин…
Крум Бъчваров, Рачо Попов, Витко Лилов Тошев и Камен Петров Станчев се отправят за село Александрово…
Подполковник Лопушанов с военен отряд от Видин , ремонтира ж.п. линията при Срацимир и с едно оръдие обстрелва гара Макреш и я превзема…
Крум Бъчваров организира две групи въстаници за да се противопоставят на идващите от гр.Белоградчик првителствени части…
Камен Петров си спомня, че фашистите са се установили под ж.п. тунела и поставили една картечница, друга пуснаха над гарата, а трета прехвърлиха над баира оттатък селото….
Въпреки това в местността „Белски шумак“ се завърза ожесточено и продължително сражение …..
Друга група съставена от въстаници от селата Извор, Шипот и Костичовци, повече от час подържа огъня, макар и срещу нея войската да стреля с гаубично оръдие…
Бойни групи от тези три села се сражават и в обединените отряди на Рачо Попов на гара Воднянци…
На 23 Септември през ноща към с. Александрово настъпва отряда на п/п Лонушанов въоръжен с 4 картечници и едно оръдие с което обстрелва селото.
Едва на 26 Септември Крум Бъчваров, Хаим Пизанти, Рачо Попов, Камен Петров, Витко Лилов, Цено Николов и други 22 въстаници са принудени да преминат Българо-Югославската граница….
След оттеглянето на въстаниците от с. Александрово военния отряд на п/п Лопушанов влиза в селото….Според Лопушанов комунистическото ядро което държеше Гара Александрово се оттегли и е отхвърлено към с. Макреш…, другото ядро е отхвърлено от с. Александрово и е заело височините източно от същото село…
По сведения комунистически ядра има и към селата Бела, Извор, Шипот, Костичовци, Острокапци /Белска община/ , почти изцяло комунистически подобни на село Макреш…
„…Друга група народни борци , определени за незабавно избиване, са отправени към гара Макреш…Във Видински окръг са избити 119 комунисти и участници във въстанието….“
27 Септември 1923 г.
Тодор Титуренков, Петър Джонов – с.Белотинци, Христо Костов Каменов- гр.Видин, Цоло Иванов Младенов – с. Бела и Боян Петров Статев – с. Ружинци са разстреляни на гара Макреш и хвърлени в пещерата Чуката …….
ИНФОРМАЦИЯ!!!
Белската библиотека:
Величествени природни явления – А.Володин, превод Росина Бонева
Библиотека Популярна наука
Библ.N 26, N 703
Читалище „ВЪЗРАЖДАНЕ“ 1923 г. с.Бела – Белоградчишко
Град Видин 13 Май 2017 година. СУ „СИМЕН ВЕЛИКИ“
Преди 40 години ПУ „Димитър Благоев“ 24 Май 1977 г.
11 Г – клас – класен Петко Кичашки
31.05.2017 год. IBSBela